کوچینگ تحول چیست؟

کوچ تحول

کوچینگ تحول آفرین چیست؟

در مقاطع مختلف زندگی خود را بر سر دوراهی می یابیم. ما می دانیم که نوعی تغییر ضروری است، اما در مورد نوع و میزان تغییری که مایل به پذیرش آن هستیم، مطمئن نیستیم. دگرگونی مستلزم یک تغییر چشمگیر است ، در حالی که انتقال بیشتر یک مسیر مستقیم از یک نقطه به نقطه دیگر است. به عنوان مربی که نزدیک به پانزده سال را با مشتریانی که به دنبال تغییرات متحول کننده در زندگی خود هستند کار کرده است، متوجه سردرگمی بین رویکردهای مختلف مربیگری حرفه ای و زندگی شده ام. بنابراین، در این پست، به سوال «کوچینگ تحول‌آفرین چیست» می‌پردازم، نحوه عملکرد آن را توضیح می‌دهم و نکاتی را برای یافتن مربی تحول‌آفرین مناسب برای شما ارائه می‌دهم.

کوچینگ تحول آفرین چیست و چگونه کار می کند؟

کوچینگ تحول آفرین فرآیند مشارکت با کسی است تا از طریق یک تغییر قابل توجه از آنها حمایت کند که به رشد، توسعه و در نهایت “بازنویسی واقعیت خود” کمک می کند. فرض اساسی پشت کوچینگ تحول آفرین این است که شما هر چیزی را که می تواند در خدمت آن تحول باشد را بررسی کنید. این شامل بررسی کل نگر از زندگی شما، مانند هویت فرهنگی، تأثیرگذاران، و پیام‌هایی است که ممکن است کاتالیزور یا مانعی برای تغییرات مهم باشد.

کوچینگ تحول آفرین بسیار متفاوت از کوچینگ انتقالی، هدف گرا یا موقعیتی است که در آن کوچ با شما همکاری می کند تا به یک چالش خاص با یک نتیجه متمرکز رسیدگی کند. این اغلب در محیط های حرفه ای اتفاق می افتد. یک مربی انتقالی به شما کمک می‌کند از یک شغل به شغل دیگر بروید، در حالی که یک مربی تحول‌گرا به شما این قدرت را می‌دهد که به طور کامل درباره آنچه از نظر حرفه‌ای برای شما ممکن است تجدید نظر کنید. آنها حتی ممکن است به شما کمک کنند تا پارامترهای زندگی حرفه ای را در متن کل زندگی خود بازنویسی کنید.

مدل کوچینگ تحول آفرین

تمایز دیگر بین رویکرد تحول آفرین به کوچینگ و رویکرد انتقالی این است که چگونه تعامل کوچینگ آشکار می شود. با رویکرد انتقالی، هدف گذاری صورت می گیرد و مربیگری به شکلی کم و بیش خطی در خدمت آن هدف اتفاق می افتد.


در مقابل، رویکرد تحول آفرین فرآیندی است که در آن آگاهی، همسویی، و اقدام با هم به عنوان کاتالیزورهای مساوی برای ایجاد انرژی و حرکت حول یک موضوع کار می کنند. این شامل ایجاد یک درک کلی از آنچه می خواهید به انجام برسانید، می شود، اما عمیقاً در ایجاد آگاهی در مورد هر گونه افکار و فرضیاتی که ممکن است در مورد موضوع خود داشته باشید، کاوش می کند.

ما هر سوالی را به عنوان فرصتی برای کشف آنچه در مورد موضوع می دانید می بینیم. سپس، پس از ایجاد آگاهی، هرگونه تغییر در دیدگاه را بررسی می کنیم و می بینیم که چگونه این آگاهی جدید با نتیجه دلخواه شما همسو می شود. در نهایت، ما شروع به تعیین اهداف عملی در مورد موضوع می کنیم و با هم روی آن تغییر کار می کنیم.

قدرت پشت این روش این است که منابع اطلاعاتی و الهام زیادی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند به چالش خود نزدیک شوید. منابعی مانند دوره‌ها، کتاب‌ها و پادکست‌ها، بنابراین می‌توانید یاد بگیرید، اطلاعات جدید را ترکیب کنید و ببینید چه چیزی برای شما خوب است. به‌جای بررسی دو بعدی پاسخ‌ها، همه احتمالات معرفی می‌شوند، بنابراین در نهایت شما برای تصمیم‌گیری آگاهانه احساس قدرت می‌کنید .

توجه به این نکته مهم است که یک تعامل کوچینگ انتقالی می تواند در کمتر از سه جلسه اتفاق بیفتد، زیرا شما به سادگی در تلاش هستید تا از نقطه A به B برسید. از سوی دیگر، کوچینگ تحول آفرین بیشتر طول می کشد. اما پتانسیل این را دارد که بسیار مفیدتر باشد زیرا شما در حال سرمایه گذاری در طراحی یک چشم انداز و نتایج کاملاً جدید هستید.

مزایای کوچینگ تحول آفرین چیست؟

بزرگترین مزیت کوچینگ تحول آفرین، تغییر طولانی مدت و پایدار است. از آنجایی که این فرآیند درک واقعی سوال مورد نظر در زمینه کل زندگی فرد را در اولویت قرار می دهد، فرصت ویژه ای را ارائه می دهد. شما از تأثیر دیدگاه منحصربه‌فرد خود آگاه می‌شوید، درکی از هدایای ویژه‌ای که باید با جهان به اشتراک بگذارید، و بر ترس‌ها غلبه می‌کنید تا بتوانید به فردی تبدیل شوید که قرار بود باشید.

در حالی که تغییر طولانی مدت و پایدار بزرگترین مزیت است، بسیاری از نتایج مفید دیگر از آغاز یک سفر مربیگری تحول آفرین وجود دارد مانند:

 • تصور آنچه واقعاً بدون مصالحه ممکن است
 • به دست آوردن آگاهی در مورد استعدادها، انگیزه ها، رویاها، ترس ها، تأثیرات فرهنگی و فرضیات خود، سپس بررسی چگونگی شکل دهی آنها به جهان بینی شما
 • تغییر به یک دیدگاه و طرز فکر توانمند
 • درک این نکته که موفقیت در انزوا اتفاق نمی افتد، بلکه با داشتن حمایت در طول سفر تحول آفرین شما اتفاق می افتد
 • تعریف اینکه تحقق چگونه به نظر می رسد
 • برای موفقیت و خوشبختی شرایط خود را طراحی کنید

مربیان تحول آفرین چه مهارت ها و آموزش هایی دریافت می کنند؟

یک مربی تحول‌آفرین واقعاً دارای ترکیبی از دانش، مهارت‌ها و ویژگی‌هایی است که با هم کار می‌کنند تا آن تجربه تحول‌آفرین را برای مشتریان هدایت کنند. مربیان حرفه ای صدها ساعت آموزش و نظارت را پشت سر می گذارند و معمولاً دارای اعتبار از یک انجمن مربیگری شناخته شده جهانی مانند فدراسیون بین المللی مربیان هستند. مربیان تحول آفرین بزرگ همچنین یادگیرندگان مادام العمر هستند که به طور مستمر روی توسعه خود سرمایه گذاری می کنند و فلسفه ها و تکنیک های مختلف را بررسی می کنند تا بتوانند بهتر به مشتریان خود خدمت کنند.

نحوه پیدا کردن و انتخاب یک کوچ تحول آفرین

پیدا کردن و انتخاب یک مربی تحول آفرین می تواند فرصتی باشد برای شروع ایجاد آگاهی در مورد آنچه برای شما مهم است. همانطور که حرفه مربیگری به رشد خود ادامه می دهد، ممکن است دوستان، خانواده و همکارانی را بیابید که کار خود را با یک مربی ذکر می کنند. حتی ممکن است برخی با اشتیاق مربی خود را توصیه کنند . اگر ارجاع‌های الهام‌بخش دریافت نکردید، منابع دیگر برای یافتن یک مربی تحول‌آفرین بزرگ عبارتند ازانجمن جهانی کوچینگ،  فدراسیون بین‌المللی کوچینگ و لینکدین .

همانطور که چند مربی بالقوه تحول آفرین را شناسایی می کنید، چند لحظه به سه عامل مهمی که در یک رابطه مربیگری برای شما ارزش قائل هستید فکر کنید. سپس به وب سایت آنها نگاه کنید و به موارد زیر توجه کنید 

 • آیا مربی روش خود را به وضوح بیان می کند؟
 • اصلاً به تحول اشاره می کنند؟
 • آیا پیام آنها با آنچه شما می خواهید انجام دهید همخوانی دارد؟
 • آنها چه سطحی از آموزش مربی، گواهینامه و آموزش مداوم را در سایت خود به نمایش می گذارند؟

اگر هر یک از مربیان یک تماس اکتشافی ارائه کرد، از این پیشنهاد استفاده کنید. سپس به انواع سوالاتی که می پرسند گوش دهید. برای مثال:

 • آیا آنها واقعاً به آنچه شما امیدوارید انجام دهید علاقه مند هستند؟
 • آیا آنها از شما سؤالاتی می پرسند که به شما “مکث مثبت” می دهد که باعث می شود قبل از پاسخ دادن بگویید “سوال عالی”؟
 • آیا آنها آرام و با اعتماد به نفس به نظر می رسند یا مشتاق هستند که شما را بر اساس روش خود بفروشند تا شما را “ببندند”؟

در نهایت، یک راه کم خطر برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مربی و رویکرد آنها، شرکت در دوره یا جلسه گروهی است که ارائه می دهند. این به شما امکان می دهد یاد بگیرید و توسعه پیدا کنید و در عین حال تعیین کنید که آیا آنها تجربه تحولی را که به دنبال آن هستید ارائه می دهند یا خیر.

دانش افزائی نهایی

دگرگونی فرآیندی است که پتانسیل آن را دارد که از طریق تغییرات طولانی مدت و پایدار نتایج استثنایی به همراه داشته باشد. با مشارکت با مربی مناسب، می توانید آینده استثنایی را که می خواهید طراحی کنید و از موفقیت لذت ببرید.

آینده استثنایی به متخصصان و سازمان‌های در سطح جهانی قدرت می‌دهد تا هدف خود را کشف کنند تا بتوانند چشم‌اندازی قدرتمند ایجاد کنند و استراتژی برای تحول طراحی کنند. اولین قدم در سفرتحول خود را با بازدید از صفحه دوره های ما برای یک انتخاب مفید و اطلاعات دیگر بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *